Skip to main content Skip to page footer

[Translate to Nederlands:]

Lexicograaf Hindrik Sijens 40 jaar bij de Fryske Akademy

Woordenboekmaker Hindrik Sijens is maandag 1 december in het zonnetje gezet voor zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Fryske Akademy.

Hindrik Sijens (Twijzel, 1960) studeerde Friese taal- en letterkunde aan NHL Stenden (Leeuwarden) en de Universiteit van Amsterdam. In 1985 kwam hij aan de slag bij de Fryske Akademy en was onder andere redacteur van het Wurdboek fan de Fryske Taal (1984 -2011) en het Frysk Hânwurdboek (2008). Daarnaast publiceerde hij artikelen over bakkersvaktaal, neologismen in het Fries, Engelse leenwoorden in het Fries, de Friese spelling en woordenboekportalen. 

Sijens is momenteel redacteur van het Online Nederlands-Fries woordenboek en Frysker en werkt mee aan de nieuwe Friese Bijbelvertaling. Daarnaast zit hij in het bestuur van Euralex (Europese Associatie voor Lexicografie) en is hij voorzitter van de jury van het Grut Frysk Diktee. 

Hoogtepunten 

In 40 jaar tijd maakte Sijens veel mee bij de Fryske Akademy. “Een hoogtepunt in mijn carrière is het Euralex-congres in Leeuwarden in 2010. Koningin Beatrix was daar ook bij aanwezig en heeft toen met een druk op de knop het Woordenboek van de Friese taal online gezet.” Een ander moment dat hem zal bijblijven is het Frysk Diktee in 2018. “Ruim 600 deelnemers deden in het jaar van de Culturele Hoofdstad mee aan het dictee. Ze zaten in de buitenlucht op het Oldehoofsterkerkhof. Het was een prachtige zomerdag.” In vier decennia zag Sijens ook veel veranderen. “Van papieren woordenboeken zijn we overgegaan naar digitaal en online raadpleegbare woordenboeken en apps. Het is belangrijk om met de tijd mee te gaan.”

Pensioen 
 

Over anderhalf jaar gaat Sijens met pensioen. “Mensen vragen weleens: ”Hoelang moet je nog?', maar zo voelt het voor mij gelukkig niet. Ik antwoord dan dat ik nog anderhalf jaar mag!"